2013. december 13., péntek

Az információbiztonságról

Az első és legfontosabb, tisztázni, hogy mi is az az információbiztonság? Az információbiztonság az információ bizalmasságának, sértetlenségének és rendelkezésre állásának megőrzése, illetve egyéb tulajdonságok, mint a hitelesség, a számon kérhetőség, a letagadhatatlanság és a megbízhatóság, szintén ide tartozhatnak. Az információbiztonság alapelvei: Bizalmasság, vagyis annak biztosítása, hogy az információ csak az arra felhatalmazottak számára legyen elérhető. Sértetlenség, más néven az információk és a feldolgozási módszerek teljességének és pontosságának megőrzése. És a harmadik a rendelkezésre állás, annak biztosítása, hogy a felhatalmazott felhasználók mindig hozzáférjenek az információkhoz és a kapcsolódó értékekhez, amikor szükséges. Az információbiztonsági intézkedéseket kér nagy területre lehet osztani. Adatvédelemre (Az információs rendszerek adatvesztés elleni védelmét, az adatok folyamatos rendelkezésre állását biztosító megoldások.), valamint adatbiztonságra (Az információs rendszerek adataihoz való illetéktelen hozzáférést meggátló szabályozások.) Amikor információbiztonságról beszélünk három kérdést kell feltenni: Mit kell védeni? Mitől kell védeni? És hogyan kell megvédeni?
A mai technológiai világban már nem tehetünk fel olyan kérdést, hogy vajon veszélyben vannak-e adataink, illetve a számítógépünk, ma már csak azt a kérdést tehetjük fel: mit tehetünk annak érdekében, hogy megvédjük adatainkat, számítógépünket? Először is, erre a célra kidolgozott „Vírparancsolat” segíthet nekünk az átgondolásban, hogy mit is kell tennünk: 1.Gépünk felhasználói jogosultságait megfelelő körültekintéssel alakítsuk ki. 2.Lehetőleg korlátozott jogú felhasználót használjunk a napi munkához. 3.Jelszavunkat (jelszavainkat) őrizzük megbízható, nehezen hozzáférhető helyen. 4.Bizalmas adatokat tároló számítógép használatát ne engedjük meg bárkinek. 5.Kizárólag jogtiszta programokat használjunk. 6.Kizárólag megbízható forrásból fogadjunk el állományokat. 7.Használjunk személyi tűzfalat és folyamatosan figyelő vírusellenőrző programot. 8.A vírusellenőrző program tudásbázisát a lehető leggyakrabban - napi, esetleg heti - rendszerességgel frissítsük. 9.Csak akkor csatlakozzunk bármilyen hálózathoz, ha használjuk azt és ne engedélyezzünk automatikus csatlakozást. 10.Folyamatosan figyelt levelezőrendszert használjunk, amelyben csak ellenőrzött, megbízható forrásból érkező csatolt állományok lehetnek, és minden tartalom víruskeresővel ellenőrzött.
Az információ a gazdasági és társadalmi élet legfontosabb értéke, vagyon, amely egyben a működés alapja. A működést meghatározza mennyire biztonságos, védett és megbízható az információ és milyen gyorsan jut el a megfelelő helyre. Az információ védelme régóta fontos kérdés, – számítógéppel teli világunkban ennek védelme új értelmet kap. Ha az adatainkról van szó, az internet – számos előnye mellett – veszélyforrásnak számít, amire nagyon kell ügyelnünk. Információhordozók lehetnek: adathordozó, laptop, hálózatok, telefonbeszélgetések, számítógép központok. A nem megfelelő információbiztonságból születhető károk lehetnek: adatvesztés, rendszerleállás, hardver és szoftverkárok, üzleti információk illetéktelen kézbe jutása.
Ezért érdemes nagy hangsúlyt fektetni saját információink, adatink biztonságára. Nem az internetben való hitet kell átgondolni, hanem felelőséggel kell használni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése