2013. december 13., péntek

Az internetfüggőség, valamint a tévhitek

"Az internet kifejezés nemzetközileg elterjedt szó, az angol eredetű internetwork szóból ered, mely magyarul leginkább ’hálózatok hálózata’-ként adható vissza, szó szerint hálózatok közötti-t jelent. Az internet az egész világot körülölelő számítógép-hálózat, hatalmas rendszer, amely kisebb számítógép-hálózatokat fog össze. Ennek eredménye egyfajta kibertér, amely a valódi világ mellett alternatív teret biztosít."


Manapság az internetet már a mindennapi szükségletünknek mondhatjuk. Az internet megjelenése nagymértékben megváltoztatta az emberek mindennapjait. Vannak, akik ésszel és mértékkel használják, ám sajnos egyre több az olyan ember, akinél már függőséget, szenvedélybetegséget okoz.

Az internet népszerűsége több elemből tevődik össze. Egyrészt rendkívül sok, akár naprakész információt megtudhatunk a segítségével. Kapcsolattartásra, kommunikációra hasznos eszköz. Szórakoztathat, sokan az internet nyújtotta lehetőségekbe menekülnek a problémájuk elől. Az interneten keresztül nem muszáj magunkat felvállalni, bármilyen tulajdonság és szerepek mögé bújhatunk. Talán ezek a legfontosabb okai annak, hogy valaki függővé válik. 

A függőségnek számos tünetei lehetnek:

  • Amikor már alig várja, hogy számítógépezhessen, nem tud az előtte lévő tevékenységekre koncentrálni, csak arra, hogy mikor juthat az eszköz közelébe, hogy használhassa.
  • Rossz a közérzete, ideges, feszült, depressziós, ha egy-egy bizonyos napokon nem jut számítógéphez és ezáltal szokásos dolgait sem tudja elvégezni.
  • Az illető hajlamos elveszíteni az időérzékét, nincs tudatában annak, hogy hány óra körül lehet, mióta ülhet a gép előtt.
  • Elhanyagolja az alapvető igényeit (pl. evés, ivás)
  • Jellemző, hogy elkezdenek hazudozni is, letagadják, hogy pl. sokáig fent maradtak az éjjel internetezni.
  • Megtévesztik a környezetüket, szociálisan elzárkóznak, gyakran kimerültekké válnak.
 Számos fizikai tünetei is lehetnek:
  • A mozgáshiány rossz hatással lehet a szervezetre.
  • Kórosan elhízhatnak, vagy nagyon lefogyhatnak az egyedek.
  • Általában gondjuk van az alvással, sápadtak, kialvatlanok. 
  • Ronthatja a látást és a vérkeringést.
 Ám az internetnek van számos előnye, haszna is. Valóban megkönnyíti a mindennapokat, csak tudni kell ésszerűen alkalmazni és ismerni a határokat, korlátokat.

Több tévhitek is keringenek azonban a társadalomban az internetfüggőségről. Attól még, mert valaki sokat ül a számítógép, az internet előtt, még nem biztos, hogy függő. Például lehet, hogy a munkája miatt kell sok időt ott töltenie. Hiszen az internet segítségével tud dolgozni, képes elvégezni sikeresen a teendő valóit. Az sem igaz, hogy a fiúk, a férfiak sokkal nagyobb számban internetfüggőek, a lányok is ugyanolyan nagy számban érintettek. Úgy tartják, hogy az internettől, az online játékoktól a gyerekek ingerültebbek lesznek. Ám ez se minden esetben igaz... Gondoljunk csak bele. Nem lehet, hogy a szülők nem foglalkoznak eleget vele? Nem lehet, hogy nincs aki igazi értékeket, példákat nyújtsanak számukra? Megfontolandó kérdések véleményem szerint. A megtorlások sem megoldások, ha valaki sokat számítógépezik. Le kell vele ülni, meg kell vele beszélni, hogy miért jutott el idáig. 

A legfőbb gondolatokat remélem sikerült összeszednem. A lényeg az, hogy az internethasználat lehet pozitív és negatív dolog is. De rajtunk áll, hogy mit hozunk ki belőle! Tartsuk a mértéket, ésszerűen használjuk és hasznos dolgokra!

Források:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Internet
Kapitány Ágnes-Kapitány Gábor (2012): (Gyermek)játékok a kilencvenes és ezredforduló utáni években. Iskolakultúra, 11.sz. 83-102.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése